Do knihovny v Praze nově i online. Díky bankovní identitě si přečtete přes 5 700 e-knih odkudkoli

Městská knihovna v Praze nově umožňuje registraci nových čtenářů online prostřednictvím bankovní identity. Díky tomu mohou lidé snadno získat přístup k více než 5 700 e-knihám a dalším digitálním službám, odkudkoli a bez nutnosti osobní návštěvy pobočky. Knihovna tím reaguje na rostoucí zájem o digitální řešení a zpřístupňuje své služby i těm, kteří preferují online komunikaci.

Knihovna loni evidovala přes 170 000 registrovaných čtenářů. Zavedením online registrace cílí především na ty, kteří chtějí služby vyřídit pohodlně a bez zbytečné administrativy. Nově se tak mohou stát čtenáři i lidé, kteří nemají knihovnu poblíž nebo dávají přednost digitálnímu prostředí.

„Zájem o online služby stále roste a Městská knihovna v Praze jde tomuto trendu naproti. Bankovní identitu dnes aktivně využívá 4,6 milionu lidí. I díky ní je přístup k vědomostem a zábavě jednodušší než kdy dříve. Čtenáři se mohou zaregistrovat odkudkoli bez ohledu na otevírací dobu,“ říká Marek Růžička, výkonný ředitel společnosti Bankovní identita.

Po registraci získají čtenáři plnohodnotný přístup ke službám knihovny. Kromě standardních výpůjček mohou vzdáleně rezervovat knihy, vstupovat do digitální knihovny s historickými tituly, využívat odborné databáze i samoobslužné kiosky v obchodních centrech. Zájem knihovna zaznamenává také o platformu BOOKPORT, která rozšiřuje nabídku o stovky titulů e-knih z oblasti beletrie i literatury faktu. Výběr zahrnuje detektivky, romány i populárně-naučné knihy od českých i zahraničních autorů. Platforma je dostupná na adrese: https://www.mlp.cz/bookport.

„Digitalizace interních procesů knihovny i služeb pro veřejnost je jedním ze strategických témat. V Bank iD jsme našli nástroj, jak snadno zpřístupnit služby knihovny všem, kteří o ně projeví zájem. Registrace nových čtenářek a čtenářů je s Bank iD záležitost na pár kliknutí,“ říká Martina Dokládalová, vedoucí Odboru služeb pro veřejnost Městské knihovny v Praze.

Podobným způsobem lze využít bankovní identitu také při registraci do dalších knihoven, například do Národní knihovny České republiky nebo Knihovny Akademie věd ČR, které nabízejí online přístup ke svým digitálním fondům.

Pro editory: 

Bankovní identita, digitální občanka, je zdaleka nejpoužívanější a bezpečnou metodou digitálního ověření totožnosti českých občanů u státních institucí a firem. Bankovní identitu má více než 6,5 milionů klientů bank, kteří využívají elektronické bankovnictví. Umožňuje jim jednoduché a bezpečné přihlášení k portálům státní správy i firem, jednoznačné prokázání osobních údajů (např. plnoletosti) a elektronické podepisování dokumentů (např. na podepis.bankid.cz). V České republice funguje od ledna 2021 pod značkou Bank iD. Bankovní identita urychluje digitalizaci státní agendy i služeb soukromých firem.